Pasja.
Odpowiedzialność.
Zaangażowanie.

Dowiedz się więcej o naszej wizji hodowli i wychowania psów użytkowych.

Nasza wizja

Hodowla psów to dla nas bardzo przyjemny dodatek do naszego życia i pracy z psami. Wraz z każdym odchowanym szczenięciem uczymy się czegoś nowego, a obserwowanie poczynań naszych dorastających psów to niezwykłe doświadczenie. Z racji tego, że hodowla border collie czy patterdale terrierów nie jest naszym priorytetem, szczenięta pojawiają się u nas rzadko a ich opiekunowie to osoby, którym zaufaliśmy bezgranicznie i powierzyliśmy nasze „dzieci” wiedząc, że będą miały odpowiednią opiekę.

Każda z naszych decyzji hodowlanych jest starannie przemyślana i poprzedzona wielogodzinnymi rozmowami z innymi hodowcami, sędziami kynologicznymi oraz właścicielami psów. Wszystkie nasze psy posiadają komplet badań, nie tylko tych wymaganych, ale również tych, które uważamy za stosowne zrobić. Tyczy się to oczywiście też reproduktorów, których używamy.

Naszym priorytetem jest praca z psami i funkcjonalność. Ponieważ jesteśmy zakochani w psach użytkowych to tylko takich używamy w hodowli i z takimi żyjemy na co dzień. Kładziemy nacisk na zdrowie, pochodzenie i charakter , co za tym idzie - zdolność do pracy. Wygląd jest dla nas ważny ale nigdy nie najważniejszy. Nie każdemu przypadnie do gustu eksterier psów użytkowych, ale należy pamiętać, że cechy anatomiczne odpowiadają funkcjonalności i użytkowości psa, a kierując się w hodowli tylko eksterierem np: długością sierści, zatracamy często cechy, które powinny być dla rasy priorytetem. Niestety taką tendencję obserwujemy obecnie w rasie Border Collie w linii show. Nie da się ukryć, że na dzień dzisiejszy linia show i linia work to dwa skrajnie różne typy psów.

Nie każdy może stać się właścicielem psa użytkowego i nie każdy może nabyć szczeniaka z naszej hodowli. Nie każdy szczeniak będzie też miał odpowiedni charakter pasujący do danej osoby, dlatego przed oddaniem szczenięcia w ręce nowych opiekunów przede wszystkim uświadamiamy z czym wiąże się opieka nad border collie lub patterdale terrierem i jak powinien przebiegać proces jego wychowania oraz szkolenia, jeśli zainteresowani są w pełni świadomi obowiązków związanych z posiadaniem wulkanu energii w domu to kolejnym etapem są dalsze rozmowy z przyszłymi właścicielami i zweryfikowanie warunków w jakich pies będzie mieszkał. Zdarza się, że prosimy o referencje w środowisku hodowców i właścicieli na temat danej osoby, jeśli nie poznaliśmy się wcześniej. Przed zakupem szczenięcia zawsze podpisywana jest umowa. Z reguły nie sprzedajemy psów do hodowli (dalszego rozmnażania), taki zapis obecny jest w każdej z naszych umów i możemy go cofnąć pisemnie po spełnieniu przez danego psa wszystkich wymagań hodowlanych, wykonaniu stosownych badań i potwierdzeniu jego predyspozycji do pracy lub sportu.

Z właścicielami psów z naszej hodowli utrzymujemy stały kontakt, kilka z nich trenuje pod czujnym okiem w naszym klubie sportowym BITE Team. Chcemy obserwować jak rozwijają się szczenięta i jakie czynią postępy, monitorujemy także ich zdrowie żeby móc podejmować podejmować dalsze decyzje w hodowli. W razie wystąpienia jakichkolwiek problemów zawsze służymy radą i pomocą. Od wszystkich przyszłych właścicieli naszych zwierząt oczekujemy kontaktu i jak największej ilości informacji.

Czy pies użytkowy jest dla mnie?

Border Collie

Aktywność

Border Collie to rasa szalenie aktywna. Jest to jednocześnie ich zaletą i wadą. Niedoświadczony właściciel może mieć na początku problem z określeniem częstotliwości i czasu zabawy dla szczeniaka, dlatego ważny jest kontakt z hodowcą. Nieumiejętnym treningiem możemy wprowadzić psa w chroniczny stan pobudzenia, z którego nie będzie umiał wyjść, brakiem treningu natomiast spowodujemy, że pies sam zacznie znajdować sobie głupie zajęcia takie jak kopanie dziur czy pogoń za cieniami/światłami.
W prowadzeniu Border Collie ważny jest balans (podzielenie czasu na pracę i odpoczynek) oraz zrozumienie potrzeb rasy. Średnia dawka aktywności dla bordera to około 3-4 godzin dziennie. Nie wystarczy do tego tylko wybieganie psa ani tym bardziej zostawienie go w dużym ogrodzie. Psy te zostały stworzone do pracy z człowiekiem i tego też wymagają - stałego kontaktu z przewodnikiem, ćwiczeń fizycznych i umysłowych.

Charakter i osobowość

Użytkowy Border Collie to pies bardzo intuicyjny i nie sprawiający problemów w szkoleniu jeśli traktuje się go jak równego sobie. Jeśli jednak będziemy chcieli wyszkolić bordera patrząc na niego przez pryzmat innych ras to polegniemy już na wstępie. Psy te słyną z niesłychanej inteligencji, ale przewodnik musi zrozumieć ich specyficzny sposób myślenia. To psy o mocnym charakterze, posiadające własne zdanie. Jeśli nie "wgryziemy się" w umysł Border Collie prawdopodobnie nie osiągniemy z nim nigdy nici porozumienia. Właśnie ten specyficzny sposób myślenia przysparza wielu właścicielom problemu i stał się przyczyną przylgnięcia do rasy łatki psów z licznymi fiksacjami i problemami psychicznymi. Możemy zapewnić, że 99% tych problemów wynika z nieumiejętnego prowadzenia psa. Wśród przedstawicieli rasy znajdziemy zarówno psy, które kochają ludzi, w tym dzieci, jak i takie, które nie życzą sobie kontaktu z obcymi i ich ignorują. Dlatego bardzo ważna jest szczera rozmowa przyszłego właściciela z hodowcą, podczas której przedstawione zostanie przyszłe środowisko życia szczeniaka, przyzwyczajenia i rytuały właścicieli, które pomogą uniknąć późniejszych problemów wychowawczych. W całym tym przekroju nie powinno być miejsca na psy agresywne i lękliwe, nie są to cechy pożądane w rasie i powinny skutkować wykluczeniem z hodowli.
Bordery to psy uczące się bardzo szybko zarówno tych dobrych jak i złych rzeczy, żyjące dla pracy z człowiekiem, szybkie, zwinne, odrobinę szalone i bardzo emocjonalne, świetnie czytają każdy gest i najmniejsze spojrzenie swojego przewodnika. Szkolenie i praca z borderem wymaga konsekwencji i traktowania psa jak partnera w pracy, zabawie i każdej innej aktywności życiowej ludzko -psiej rodziny. Pamiętać też trzeba, aby pozwolić borderowi być „borderem”, i pamiętać że border collie to nie tylko rasa psa a przede wszystkim stan umysłu. Dlatego warto kontaktować się z hodowcami, właścicielami bodrerów po to, aby lepiej zrozumieć swoje zwierzę. Jeżeli tak będziemy postępować to zyskamy najwierniejszego przyjaciela idącego z nami wszędzie, gotowego z nami zrobić wszystko i traktującego nas jak partnera równego sobie.

Zdrowie

Pomimo dużego nacisku na selektywną hodowlę psów tej rasy zdarzają się ciągle osobniki obciążone genetycznie chorobami typowymi dla Border Collie. Pojawienie się którejkolwiek z nich powinno skutkować natychmiastowym wykluczeniem psa z hodowli.
U Border Collie może pojawić się:
- dysplazja stawów biodrowych bądź łokciowych
- OCD (osteochondroza stawów)
- spondyloza (zwyrodnienia kręgosłupa)
- choroby genetyczne oczu CEA, PRA
- TNS syndrom
- MDR1
- epilepsja
Duży procent tych chorób został już wyeliminowany w renomowanych hodowlach dzięki dostępnym na rynku testom genetycznym (CEA, PRA, TNS, MDR1). Dlatego dla przyszłych właścicieli psów priorytetem powinno być kupowanie szczeniąt po przebadanych rodzicach. Każdy hodowca ma obowiązek na prośbę kupującego pokazać cały pakiet badań rodziców szczeniaka.
Należy jednak pamiętać, że choroby stawów u borderów mogą wystąpić czasem po zdrowych rodzicach, ponieważ dobre wyniki obojgu z nich nie dają 100% gwarancji zdrowego potomstwa. Nie zostały opracowane testy wykluczające dysplazję, OCD i spondylozę. Możemy diagnozować swoje psy głównie poprzez wykonanie RTG. Problem w selektywnej hodowli przysparza fakt, że choroby stawów mogą być spowodowane przez czynniki środowiskowe takie jak: nadmierna bądź brawurowa aktywność, zbyt wczesne szkolenie sportowe, śliskie powierzchnie, nieprawidłowe żywienie i nadwaga.

Patterdale Terrier

Aktywność

Patterdale Terrierów nie można lekceważyć. Mimo swoich małych rozmiarów posiadają w sobie nieskończone pokłady energii i często jest w połowie zabawy kiedy bordery mają jej dość. Zapotrzebowanie na ruch i wysiłek umysłowy to około 3-4 godzin dziennie. Patterdale Terrier zdecydowanie lepiej poradzi sobie z chwilowym brakiem stymulacji umysłowej niż border collie. Efekt znudzenia lub braku ruchu będzie skutkował pogryzieniem lub zjedzeniem w domu wszystkiego co znajdzie się w zasięgu jego zębów, kopaniem dziur w ogrodzie lub próbami polowania i zwiedzania okolicy.

Charakter i osobowość

Patterdale terriery to rasa stosunkowo nieznana w Polsce .Jeśli chodzi o typ zachowań to najbliżej im do niemieckich Jagdterrierów. Z racji tego, że Patterdale nie są jeszcze uznane przez FCI ich pierwotny charakter nie uległ zniekształceniu i nikt z hodowców nie prowadzi selekcji ukierunkowanej na wygląd. Oznacza to, że są to psy o mocnych instynktach myśliwskich, silnym popędzie łupu, co za tym idzie są ciężkie w prowadzeniu i wymagające dużej konsekwencji szkolenia. Ich zdanie zazwyczaj jest ważniejsze od opinii przewodnika, niechętnie rezygnują z zadań, które same sobie wyznaczyły. Są niezwykle cięte podczas polowania i uparcie dążą do celu. Odwołanie tego terriera od zwierzyny jest możliwe tylko w przypadku dobrze wyszkolonego psa.
Nie można oczekiwać od tej rasy, że nie będzie podejmowała prób polowania i walki, nigdy nie zostanie 100% kanapowcem, chociaż kanapa i łóżko właściciela wydaje mu się być bardzo odpowiednim miejscem. Prościej mówiąc - nie pozbawimy tegoż terriera instynktów łowieckich. Sprawdza się świetnie jako pies sportowy, ale to dla niego tylko forma zabawy i współpracuje z przewodnikiem lepiej jeśli przy okazji może raz na jakiś czas pracować zgodnie z przeznaczeniem rasy. Są to psy bardzo mocne i stabilne psychicznie, nieugięte, inteligentne, na ich posłuszeństwo i przywiązanie trzeba sobie zapracować. Z reguły wybierają sobie jednego przewodnika i respektują jego polecenia. Absolutnie nie nadają się na psa rodzinnego i maskotkę dla dzieci. Potrafią być agresywne w stosunku do ludzi i zwierząt. Przy odpowiednim prowadzeniu agresja ta może być całkowicie kontrolowana.

Zdrowie

Patterdale terriery to rasa zdrowa i silna, bardzo rzadko ulegają kontuzjom.

Aspiracje i oczekiwania

Czy mój szczeniak wyrośnie na mistrza?

Powodem, dla którego powstał ten tekst są przerośnięte oczekiwania właścicieli szczeniąt i bynajmniej nie tylko szczeniąt z naszej hodowli. Podczas mojego wieloletniego doświadczenia jako trenera psów, wystawcy i hodowcy obserwuję rosnącą tendencję do roszczenia sobie prawa 100% kreacji psiego wyglądu i charakteru. Jest to trend bardzo niezdrowy, bo zdarza się, że przyszli właściciele potrafią w podpunktach wymienić cechy jakie ich przyszły pies ma posiadać. A co jeśli tak nie będzie? Wtedy rzeczywistość staje się brutalna, bo pierwsza rzeczą, którą zrobią tacy właściciele to reklamacja i pretensje do hodowcy, trenera, rodziców szczeniąt, sąsiadki z klatki obok albo samego boga. Tacy właściciele nie obwinią siebie, a jeśli nawet po cichu będą szukać rozwiązań to dalej oficjalnie będą mówić jak to im się nie poszczęściło i jakiego mają kiepskiego psa.

Wszystko to jest zrozumiałe w pewnym stopniu przecież po to prowadzimy selekcję w kierunku użytkowości i wyglądu, żeby określone cechy uzyskać. Pomijając genetykę trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka czynników. Po pierwsze szczeniak nie jest kopią swoich rodziców. Wybierając psa, którego przodkowie sprawdzali się w danej dziedzinie sportu zwiększamy swoje szanse na to, że szczeniak będzie się sprawdzał w tym sporcie również. Pamiętajmy, że obserwując dorosłe psy patrzymy też na setki godzin pracy ich właścicieli, litry wylanych łez i dopiero na końcu - chwile chwały. Patrzymy na „gotowy produkt”, na więź, którą stworzyło zwierzę i człowiek, który umiał w logiczny sposób wytłumaczyć psu o co w tej współpracy chodzi. Dokładnie tego oczekuje od właściciela każdy pies.

Kupując szczeniaka musimy być świadomi, że kupujemy księgę z pustymi stronicami. My jesteśmy od tego, żeby te karty zapisać. Mamy ogromny wpływ na charakter swojego zwierzęcia, na socjalizację, obycie, posłuszeństwo, chęć współpracy i na jego przyszłe sukcesy.

Więc jeśli Twój młody pies nie posiada jakiejś cechy, o której marzyłeś to znajdź w nim inną mocną stronę, może okazać się lepsza od poprzedniego wymyślonego ideału. Nie zrażaj się problemami, ponieważ nie urodził się jeszcze pies idealny, a droga do sukcesu jest wyboista. Nie obwiniaj nieba i ziemi o wszystko tylko poproś doświadczone osoby o pomoc i radę. Przede wszystkim kochaj swojego psa takiego jaki jest i ciesz się każdą chwilą spędzoną z nim. Pamiętaj, że tylko od Ciebie zależy, to czy Twój pies będzie kiedyś mistrzem.

Jeśli po przeczytaniu informacji na stronie nadal chcesz stać się właścicielem Border Collie lub Patterdale Terriera, chcesz dowiedzieć się więcej o tych rasach, szczeniętach, wychowaniu i szkoleniu, to zapraszamy do kontaktu. Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania, udzielimy wskazówek i pomożemy wybrać psa odpowiedniego dla Ciebie.
Magdalena Karaszewska

"Aby właściwie nacieszyć się psem, nie wystarczy po prostu nauczyć go być prawie człowiekiem. Chodzi o to, by otworzyć się na możliwość stania się po części psem."

Edward Hoagland