Pasja.
Odpowiedzialność.
Zaangażowanie.

Dowiedz się więcej o naszej wizji hodowli i wychowania psów użytkowych.

Moja wizja

Hodowla psów to dla mnie bardzo przyjemny dodatek do życia i pracy z psami. Wraz z każdym odchowanym szczenięciem uczę się czegoś nowego, a obserwowanie poczynań  dorastających psów to niezwykłe doświadczenie. Z racji tego, że hodowla Border Collie nie jest i nigdy nie była priorytetem, szczenięta pojawiają się  rzadko a ich opiekunowie to osoby, którym zaufałam bezgranicznie i powierzyłam swoje „dzieci” wiedząc, że będą miały odpowiednią opiekę. 

Każda z moich decyzji hodowlanych jest starannie przemyślana i poprzedzona wielogodzinnymi rozmowami z innymi hodowcami, sędziami kynologicznymi oraz właścicielami psów. Wszystkie moje psy posiadają komplet badań, nie tylko tych wymaganych, ale również tych, które uważam za stosowne zrobić. Tyczy się to oczywiście też reproduktorów, których używam. 

Moim priorytetem jest praca z psami i funkcjonalność. Ponieważ jestem zakochana w psach użytkowych to tylko takich używam w hodowli i z takimi żyję na co dzień. Kładę nacisk na zdrowie, pochodzenie i charakter , co za tym idzie – zdolność do pracy. Wygląd jest ważny ale nigdy nie najważniejszy. Nie każdemu przypadnie do gustu eksterier psów użytkowych, ale należy pamiętać, że cechy anatomiczne odpowiadają funkcjonalności i użytkowości psa, a kierując się w hodowli tylko eksterierem np: długością sierści albo głową z mocnym stopem, zatracamy często cechy, które powinny być dla rasy priorytetem. Niestety taką tendencję obserwujemy obecnie w rasie Border Collie w linii show. Nie da się ukryć, że na dzień dzisiejszy linia show i linia work to dwa skrajnie różne typy psów. 

Nie każdy może stać się właścicielem psa użytkowego i nie każdy może nabyć szczeniaka z mojej hodowli. Nie każdy szczeniak będzie też miał odpowiedni charakter pasujący do danej osoby, dlatego przed oddaniem szczenięcia w ręce nowych opiekunów przede wszystkim uświadamiam z czym wiąże się opieka nad Border Collie i jak powinien przebiegać proces jego wychowania oraz szkolenia, jeśli zainteresowani są w pełni świadomi obowiązków związanych z posiadaniem tego wulkanu energii w domu to kolejnym etapem są dalsze rozmowy z przyszłymi właścicielami i zweryfikowanie warunków w jakich pies będzie mieszkał. Zawsze proszę o referencje w środowisku hodowców i właścicieli na temat danej osoby, jeśli nie poznaliśmy się wcześniej. Przed zakupem szczenięcia podpisywana jest umowa. Z reguły nie sprzedaję psów do hodowli (dalszego rozmnażania), taki zapis obecny jest w każdej z umów i możemy go cofnąć pisemnie po spełnieniu przez danego psa wszystkich wymagań hodowlanych, wykonaniu stosownych badań i potwierdzeniu jego predyspozycji do pracy lub sportu.

Z właścicielami psów z mojej hodowli utrzymujemy stały kontakt, kilka z nich trenuje pod czujnym okiem w naszym klubie sportowym BITE Team. Chcemy obserwować jak rozwijają się szczenięta i jakie czynią postępy, monitorujemy także ich zdrowie żeby móc podejmować dalsze decyzje w hodowli. W razie wystąpienia jakichkolwiek problemów zawsze służymy radą i pomocą. Od wszystkich przyszłych właścicieli naszych zwierząt oczekujemy kontaktu i jak największej ilości informacji.

Czy pies użytkowy jest dla mnie?

Border Collie

Aktywność

Border Collie to rasa szalenie aktywna. Jest to jednocześnie ich zaletą i wadą. Niedoświadczony właściciel może mieć na początku problem z określeniem częstotliwości i czasu zabawy dla szczeniaka, dlatego ważny jest kontakt z hodowcą. Nieumiejętnym treningiem możemy wprowadzić psa w chroniczny stan pobudzenia, z którego nie będzie umiał wyjść, brakiem treningu natomiast spowodujemy, że pies sam zacznie znajdować sobie głupie zajęcia takie jak kopanie dziur czy pogoń za cieniami/światłami.
W prowadzeniu Border Collie ważny jest balans (podzielenie czasu na pracę i odpoczynek) oraz zrozumienie potrzeb rasy. Średnia dawka aktywności dla bordera to około 3-4 godzin dziennie. Nie wystarczy do tego tylko wybieganie psa ani tym bardziej zostawienie go w dużym ogrodzie. Psy te zostały stworzone do pracy z człowiekiem i tego też wymagają - stałego kontaktu z przewodnikiem, ćwiczeń fizycznych i umysłowych.

Charakter i osobowość

Użytkowy Border Collie to pies bardzo intuicyjny i nie sprawiający problemów w szkoleniu jeśli traktuje się go jak równego sobie. Jeśli jednak będziemy chcieli wyszkolić bordera patrząc na niego przez pryzmat innych ras to polegniemy już na wstępie. Psy te słyną z niesłychanej inteligencji, ale przewodnik musi zrozumieć ich specyficzny sposób myślenia. To psy o mocnym charakterze, posiadające własne zdanie. Jeśli nie "wgryziemy się" w umysł Border Collie prawdopodobnie nie osiągniemy z nim nigdy nici porozumienia. Właśnie ten specyficzny sposób myślenia przysparza wielu właścicielom problemu i stał się przyczyną przylgnięcia do rasy łatki psów z licznymi fiksacjami i problemami psychicznymi. Możemy zapewnić, że 99% tych problemów wynika z nieumiejętnego prowadzenia psa. Wśród przedstawicieli rasy znajdziemy zarówno psy, które kochają ludzi, w tym dzieci, jak i takie, które nie życzą sobie kontaktu z obcymi i ich ignorują. Dlatego bardzo ważna jest szczera rozmowa przyszłego właściciela z hodowcą, podczas której przedstawione zostanie przyszłe środowisko życia szczeniaka, przyzwyczajenia i rytuały właścicieli, które pomogą uniknąć późniejszych problemów wychowawczych. W całym tym przekroju nie powinno być miejsca na psy agresywne i lękliwe, nie są to cechy pożądane w rasie i powinny skutkować wykluczeniem z hodowli.
Bordery to psy uczące się bardzo szybko zarówno tych dobrych jak i złych rzeczy, żyjące dla pracy z człowiekiem, szybkie, zwinne, odrobinę szalone i bardzo emocjonalne, świetnie czytają każdy gest i najmniejsze spojrzenie swojego przewodnika. Szkolenie i praca z borderem wymaga konsekwencji i traktowania psa jak partnera w pracy, zabawie i każdej innej aktywności życiowej ludzko -psiej rodziny. Pamiętać też trzeba, aby pozwolić borderowi być „borderem”, i pamiętać że border collie to nie tylko rasa psa a przede wszystkim stan umysłu. Dlatego warto kontaktować się z hodowcami, właścicielami bodrerów po to, aby lepiej zrozumieć swoje zwierzę. Jeżeli tak będziemy postępować to zyskamy najwierniejszego przyjaciela idącego z nami wszędzie, gotowego z nami zrobić wszystko i traktującego nas jak partnera równego sobie.

Zdrowie

Pomimo dużego nacisku na selektywną hodowlę psów tej rasy zdarzają się ciągle osobniki obciążone genetycznie chorobami typowymi dla Border Collie. Pojawienie się którejkolwiek z nich powinno skutkować natychmiastowym wykluczeniem psa z hodowli.
U Border Collie może pojawić się:
- dysplazja stawów biodrowych bądź łokciowych
- OCD (osteochondroza stawów)
- spondyloza (zwyrodnienia kręgosłupa)
- choroby genetyczne oczu CEA, PRA
- TNS syndrom
- MDR1
- epilepsja
Duży procent tych chorób został już wyeliminowany w renomowanych hodowlach dzięki dostępnym na rynku testom genetycznym (CEA, PRA, TNS, MDR1). Dlatego dla przyszłych właścicieli psów priorytetem powinno być kupowanie szczeniąt po przebadanych rodzicach. Każdy hodowca ma obowiązek na prośbę kupującego pokazać cały pakiet badań rodziców szczeniaka.
Należy jednak pamiętać, że choroby stawów u borderów mogą wystąpić czasem po zdrowych rodzicach, ponieważ dobre wyniki obojgu z nich nie dają 100% gwarancji zdrowego potomstwa. Nie zostały opracowane testy wykluczające dysplazję, OCD i spondylozę. Możemy diagnozować swoje psy głównie poprzez wykonanie RTG. Problem w selektywnej hodowli przysparza fakt, że choroby stawów mogą być spowodowane przez czynniki środowiskowe takie jak: nadmierna bądź brawurowa aktywność, zbyt wczesne szkolenie sportowe, śliskie powierzchnie, nieprawidłowe żywienie i nadwaga.

Pies z naszej linii nie jest dla Ciebie jeśli:

Jeśli dotarłeś aż tutaj i nie przeraziło Cię to co przeczytałeś o Border Collie to mamy jeszcze parę słów do dodania. Szukamy dla naszych szczeniąt najlepszych domów i najlepszej przyszłości. Prawdę mówiąc nie zależy nam na ich sprzedaży, chcemy żeby miały w swoim życiu wszystko czego potrzebują. Jeśli nowy właściciel nie będzie im w stanie tego zapewnić to spokojnie znajdziemy inny dom, mogą u nas też mieszkać tak długo jak to będzie potrzebne. 

Mówiąc wprost- nie dostaniesz od nasz szczenięcia jeśli:

– nie jesteś w stanie zapewnić psu odpowiedniej ilości pracy, właściwej dla psów użytkowych, ale też nie jesteś w stanie zapewnić mu odpoczynku i wytchnienia

– wiesz, że pies wymaga wiele ruchu i myślisz, że zapewnisz mu rozrywkę pozwalając gonić zwierzynę lub samochody (rzucanie przez 3 godziny piłeczką też nie wchodzi w grę)

– masz zamiar trzymać psa w ogródku / budzie/ kojcu

– dysponujesz dużym ogrodem ale nie dysponujesz czasem i nie jesteś w stanie zabierać psa w ciekawe miejsca

– masz małe dzieci

– jesteś nastolatkiem i Twoje perspektywy życiowe mogą ulegać szybkim zmianom (wybaczcie, z doświadczenia wiemy, że psy w takich domach najczęściej spędzają po 2-3 latach resztę swojego życia w klatkach) 

– w Twoim domu jest hałas i nerwowa atmosfera

– nie dysponujesz budżetem na ewentualne koszty leczenia, diagnozowania i wizyty u specjalistów w razie problemów zdrowotnych albo kontuzji. Często kwoty leczenia przekraczają kilka tysięcy złotych

– jeśli masz problem z własnymi emocjami i wydaje Ci się, że pies pomoże Ci je ustabilizować

– nie przyjedziesz do nas osobiście i nie poznamy Cię 

– nie jesteś elastyczny i nie potrafisz myśleć abstrakcyjnie (bordery to nie są zwyczajne psy, potrafią przewyższyć inteligencją niejedną osobę)

 

Aspiracje i oczekiwania

Czy mój szczeniak wyrośnie na mistrza?

Powodem, dla którego powstał ten tekst są przerośnięte oczekiwania właścicieli szczeniąt i bynajmniej nie tylko tych z naszej hodowli. Podczas mojego wieloletniego doświadczenia jako trenera psów, wystawcy i hodowcy obserwuję rosnącą tendencję do roszczenia sobie prawa do 100% kreacji psiego wyglądu i charakteru. Jest to trend bardzo niezdrowy, bo zdarza się, że przyszli właściciele potrafią w podpunktach wymienić cechy jakie ich przyszły pies ma posiadać. A co jeśli tak nie będzie? Wtedy rzeczywistość staje się brutalna, bo pierwsza rzeczą, którą zrobią tacy właściciele to reklamacja i pretensje do hodowcy, trenera, rodziców szczeniąt, sąsiadki z klatki obok albo samego boga. Tacy właściciele nie obwinią siebie, a jeśli nawet po cichu będą szukać rozwiązań to dalej oficjalnie będą mówić jak to im się nie poszczęściło i jakiego mają kiepskiego psa.

Wszystko to jest zrozumiałe w pewnym stopniu przecież po to prowadzimy selekcję w kierunku użytkowości i wyglądu, żeby określone cechy uzyskać. Pomijając genetykę trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka czynników. Po pierwsze szczeniak nie jest kopią swoich rodziców. Wybierając psa, którego przodkowie sprawdzali się w danej dziedzinie sportu zwiększamy swoje szanse na to, że szczeniak będzie się sprawdzał w tym sporcie również. Pamiętajmy, że obserwując dorosłe psy patrzymy też na setki godzin pracy ich właścicieli, litry wylanych łez i dopiero na końcu – chwile chwały. Patrzymy na „gotowy produkt”, na więź, którą stworzyło zwierzę i człowiek, który umiał w logiczny sposób wytłumaczyć psu o co w tej współpracy chodzi ale również – umiał swojego psa czytać i słuchać. Dokładnie tego oczekuje od właściciela każdy pies. 

Kupując szczeniaka musimy być świadomi, że kupujemy księgę z pustymi stronicami. My jesteśmy od tego, żeby te karty zapisać. Mamy ogromny wpływ na charakter swojego zwierzęcia, na socjalizację, obycie, posłuszeństwo, chęć współpracy i na jego przyszłe sukcesy. 

Więc jeśli Twój młody pies nie posiada jakiejś cechy, o której marzyłeś to znajdź w nim inną mocną stronę, może okazać się lepsza od poprzedniego wymyślonego ideału. Nie zrażaj się problemami, ponieważ nie urodził się jeszcze pies idealny, a droga do sukcesu jest wyboista. Nie obwiniaj nieba i ziemi o wszystko tylko poproś doświadczone osoby o pomoc i radę. Przede wszystkim kochaj swojego psa takiego jaki jest i ciesz się każdą chwilą spędzoną z nim. Pamiętaj, że tylko od Ciebie zależy, to czy Twój pies będzie kiedyś mistrzem. 

 

Jeśli po przeczytaniu informacji na stronie nadal chcesz stać się właścicielem Border Collie, chcesz dowiedzieć się więcej o tej rasie, szczeniętach, wychowaniu i szkoleniu, to zapraszamy do kontaktu.
Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania, udzielimy wskazówek i pomożemy wybrać psa odpowiedniego dla Ciebie.
Magdalena Karaszewska

"Aby właściwie nacieszyć się psem, nie wystarczy po prostu nauczyć go być prawie człowiekiem. Chodzi o to, by otworzyć się na możliwość stania się po części psem."

Edward Hoagland