Owczarnia i treningi psów zaganiających

Pasja.
Wytrwałość.
Zaangażowanie.

Dowiedz się więcej o pracy naszych psów użytkowych.

BITE TEAM Herding

Posiadanie własnych owiec było marzeniem przede wszystkim naszych psów. Dobrze o tym wiedzieliśmy. Należało się z tym liczyć zapraszając pod swój dach Border Collie z linii użytkowych. W 2017 roku, kiedy nasze dwa psy nie mogły już dłużej trenować agility ze względu na stan zdrowia, stało się jasne, że skończymy ze stadem owiec. W ten sposób, w 2018 roku, po wielu nieudanych próbach znalezienia idealnego miejsca i przestrzeni do treningów trafiliśmy dzięki Ani na naszą łąkę. Jej całkowita powierzchnia to ponad 6 hektarów. Daje to ogromne możliwości nam i naszym psom pasterskim.

Owczarnię prowadzimy wspólnie z naszymi wspaniałymi przyjaciółmi - Tomkiem Olszewskim i Anią Wójtowicz, którym z tego miejsca chcemy podziękować za serce włożone w tworzenie tego miejsca oraz za opiekę i mądre prowadzenie naszych szczeniąt Akiry i Artona. Nie mogliśmy sobie wyobrazić lepszych domów dla naszych Borderów!

Od października 2018 roku prowadzimy też treningi dla psów pasterskich, na różnym poziomie zaawansowania. Nasza łąka stwarza możliwości zarówno do szkolenia podstawowego jak i do przebiegów na poziomie klasy open. Teren ogrodzony jest jedynie ścianą lasu z 3 stron, daje nam to możliwość treningów z wykorzystaniem jednocześnie dwóch dodatkowych mniejszych pastwisk i pozwala nauczyć psy wykonywania bardziej zaawansowanych zadań. Podczas szkolenia początkujących teamów zawsze korzystamy z pomocy psa serwisowego, który czuwa nad prawidłowym przebiegiem treningu i kontroluje położenie stada owiec.

Czy mój pies nadaje się do tej pracy?

Co to jest zaganianie/ pasterstwo?

Historia

Wymagania

Wymagania są podobne jak w każdym sporcie kynologicznym. Rozważny właściciel przed zaczęciem poważnego treningu powinien najpierw kontrolnie sprawdzić stan zdrowia swojego psa żeby wiedzieć czy jego organizm będzie mógł sprostać forsownym treningom. Za najważniejsze badanie uznajemy tu prześwietlenia stawów. Ciężka dysplazja wyklucza psa z możliwości trenowania, ale znamy kilka przykładów psów z nieznaczną dysplazją biodrową, które odpowiednio prowadzone radzą sobie bardzo dobrze w tym sporcie.
Ta dyscyplina wydaje się mniej obciążająca w porównaniu do agility czy frisbee, ponieważ ruch jaki towarzyszy wykonywanej przez psa pracy jest dużo bardziej naturalny niż wysokie skoki w ponaddźwiękowej prędkości. Kontuzje zdarzają się rzadko, ale nie są całkowicie niemożliwe i zależą od stylu pracy psa.
Istnieje pare rzeczy, które pies pasterski musi posiadać:
- KONDYCJA
Powiedziałabym, że nawet niebywała kondycja. Od psa wymagamy minimum kilkunastu minut pracy w maksymalnym skupieniu. Podczas zawodów na wysokim poziomie zaawansowania czas nieprzerwanej pracy psa może przekroczyć nawet pół godziny.
Zdecydowanie to sport dla wytrwałych przewodników i bardzo silnych psychicznie psów. Nie ma tu miejsca na zwierzęta nerwowe, lękliwe i niestabilne. Pasterstwu zawsze towarzyszy presja i kontrola. Tworzy to swoisty łańcuch: pies nakłada presję na stado owiec żeby móc je kontrolować natomiast przewodnik nakłada presję na psa dokładnie w tym samym celu. Ponieważ liczy się tu precyzja z dokładnością niekiedy kilkunastu centymetrów, nacisk jaki wywieramy na psa pasterskiego bywa duży. Dobry pies pasterski [...]

Predyspozycje

Predyspozycje do tej pracy posiadają teoretycznie wszystkie psy z grupy I FCI (pasterkiej) plus kilka dodatkowych ras wymienionych w spisie , które mają prawo podchodzić do prób instynktu pasterskiego. Czemu "teoretycznie"? Ponieważ w praktyce mamy przykłady psów rasowych, które owiec nie widzą, boją się ich lub nie mają zamiaru z nimi pracować i przykłady kundli, które doskonale radzą sobie ze stadem. Jedynym sposobem na określenie predyspozycji psa jest zabranie go na trening pod okiem doświadczonego instruktora i sprawdzenie jego naturalnego instynktu.
Sprawa jest oczywiście prostsza kiedy mamy do czynienia z psem z linii użytkowych (przykładowo ISDS). Tu w większości przypadków mamy gwarancje, że pies pracować będzie, pozostaje tylko pytanie: jak dobrze? I w jakim stylu? Zweryfikowanie odpowiedzi na te dwa pytania to czasem kwestia długich miesięcy.

Plusy i minusy

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o profesjonalnym treningu psa pasterskiego lub zaganiającego, chcesz sprawdzić możliwości lub predyspozycje swojego psa to zapraszamy do kontaktu.
Magdalena Karaszewska

"Jest twoim przyjacielem, partnerem, obrońcą - twoim Psem. Jesteś jego życiem, miłością, przewodnikiem. Będzie twój - wierny i oddany do ostatniego uderzenia serca.
Winien mu jesteś zasłużyć na to oddanie."

M. Siegal