Bite agility team

Pasja.
Wytrwałość.
Zaangażowanie.

Dowiedz się więcej o naszym klubie dla psów sportowych.

BITE TEAM Agility

Nasz pierwszy tor przeszkód powstał w 2014 roku, kiedy to do naszej rodziny dołączył nasz pierwszy Border Collie - Shadow. Wtedy też powstał pomysł zrzeszenia większej liczby pasjonatów tego sportu. Początkowo trenowaliśmy na terenie wynajmowanej działki i używaliśmy drewnianych przeszkód, które sami wykonaliśmy według regulaminu FCI. W 2015 roku postawiliśmy wszystko na jedną kartę. Kupiliśmy własny plac o powierzchni 2500 m² zlokalizowany w Łąckim lesie w sąsiedztwie jeziora i zaczęliśmy pracować nad stworzeniem najbardziej profesjonalnego miejsca treningowego dla psów.

Obecnie na terenie placu mamy bezpieczne podłoże (piach z fizeliną - używany także w końskich halach), które amortyzuje efekt końcowy skoku psa i pozwala nam trenować również w zimę i podczas deszczu, kiedy podłoże trawiaste zawodzi i staje się śliskie lub twarde. Dla naszych psów sportowych, ubocznym efektem biegania po takim rodzaju podłoża jest też zwiększenie siły wybicia do skoku i trening siłowy.

Nasz tor przeszkód to profesjonalny sprzęt do agility. Współpracujemy z firmami, które mają doświadczenie w produkcji sprzętu najwyższej klasy. Nasze psy korzystają ze stacjonat firmy Cool-Dog (Roman Maruszczak) z projektowanymi przez nas banerami, przeszkód strefowych niemieckiej marki WT-Metall pokrytych antypoślizgowym tartanem (strefy WT-Metall używane są na Mistrzostwach Świata Agility) oraz antypoślizgowych tuneli firmy Agilife (Anna Muszyńska), numerki wykonała dla nas firma Floro agility equipment (Justyna Damec).

Rozwijamy się z każdym nastającym rokiem. Nowości treningowe, zaktualizowany sprzęt i akcesoria pojawiają się u nas co chwila, bo najważniejsze dla nas to nie stanąć w miejscu. Zachęcamy do śledzenia nas na Facebooku gdzie na bieżąco pojawiają się najświeższe nowinki.

Czy agility jest dla mnie?

Co to jest agility?

Agility to jeden z bardziej widowiskowych i pięknych psich sportów.
W skrócie - polega na pokonaniu toru przeszkód składającego się ze stacjonat, stref, tuneli i slalomu. Tor należy przebiec bezbłędnie i w najkrótszym możliwym czasie. Pies nigdy nie zna kolejności przeszkód, które będzie pokonywał, a przewodnicy mają wyznaczony czas przed startem na zapoznanie się z trasą biegu i na zaplanowanie jej. Tor projektowany jest przez sędziego agility. Przebiegi różnią się stopniem trudności (klasy wyszkolenia A0, A1, A2, A3) i rodzajem biegu (jumping - bez przeszkód strefowych i agility z użyciem przeszkód strefowych). Pies i przewodnik mają tylko jedną próbę na pokonanie parkuru, podczas której mierzony jest czas przebiegu i ilość błędów, jeżeli takowe wystąpią.

Historia

Za ojczyznę tego sportu uważa się Anglię. Tam po raz pierwszy zaprezentowano agility podczas Cruft's Dog Show w 1978 roku. Za prekursorów tego sportu uznaje się Petera Lewisa i Johna Gilberta.
Pierwszy oficjalny regulamin został opracowany przez brytyjski Kennel Club w 1980 roku.
Na międzynarodowe areny sport ten oficjalnie trafił w 1991 roku, w którym to Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) przyjęła regulamin agility i uznała je za sport kynologiczny.
Historię agility w Polsce otwiera Centrum Szkolenia Psów RUSS budując pierwszy tor w 1991 roku. Krótko po nich stworzony został warszawski FORT, który nadal istnieje i działa bardzo prężnie.
Pierwszy pokaz agility w Polsce odbył się w 1992 roku, a w 1993 psy startowały już w pierwszych w Polsce zawodach.

Wymagania

Zwykło się mówić, że agility jest sportem dla każdego i faktycznie jest tak jeśli mówimy o treningach rekreacyjnych. Jeśli natomiast zaczynamy myśleć o tym sporcie poważniej to trzeba liczyć się z tym, że poziom zadań, które trzeba wykonać będzie rósł. Żeby temu sprostać zarówno my jak i nasz pies musimy spełnić pewne wymogi.
Zacznijmy od psa sportowego:
- WŁAŚCIWA WAGA
Agility to nie sposób na odchudzenie czworonoga. Jak w każdym sporcie i tu występują przeciążenia. Pies otyły nie może skakać narażając swój układ mięśniowo-stawowy na dodatkowe obciążenia związane z nadwagą. Psy sportowe to lekkie, umięśnione zwierzęta, którym skok nie przysparza problemów.
- ZDROWIE
Zanim nasz pies zacznie poważnie trenować powinniśmy się upewnić czy nie cierpi na choroby związane z układem stawowym. Warto w tym celu wybrać się na wizytę do ortopedy, wykonać badania i zdjęcia RTG. Należy zwrócić uwagę na predyspozycje do określonych chorób w obrębie danej rasy, ponieważ nie wszystkie psy będą wymagały takich samych badań.
Oprócz chorób stawów niektóre rasy mogą być obciążone chorobami układu sercowo-naczyniowego i oddechowego. W takim przypadku również musimy mieć pewność, że nasz pies może uprawiać sport bez ryzyka dla swojego zdrowia.
-WIEK
Jest to bardzo ważny czynnik w treningu sportowym.
Minimalny wiek psa pozwalający mu na start w zawodach agility to ukończone 15 miesięcy w klasie A0 i 18 miesięcy w klasie A1. W świecie sportowym przyjęło się, że powinniśmy zacząć pracować z psem nie wcześniej jak po ukończeniu 12 miesiąca życia. Te wartości mogą być różne dla każdej rasy i psa w zależności od tego jak przebiega proces jego rozwoju. Może się okazać, że z jednym psem będziemy mogli zacząć trening koło 10 miesiąca życia, a z innym będziemy musieli poczekać do 18-20 miesiąca. Podjęcie decyzji o stopniu intensywności treningu należy pozostawić doświadczonym osobom i trenerom.

Predyspozycje

Każdy pies może pokochać agility i czerpać przyjemność ze współpracy na torze ze swoim przewodnikiem. W świecie sportowym istnieje jednak coś, co nazywamy "predyspozycjami". Co to właściwie oznacza?
Pies z predyspozycjami do sportu musi posiadać szereg genów mających udział w warunkowaniu cech istotnych dla osiągnięcia sukcesu w danym sporcie. Cechy te zależą od połączenia kilku genów i ich oddziaływania na siebie. Ważna jest też psychika, somatyka, neurokoordynacja i kondycja. Cechy sportowe w największym stopniu dziedziczone po rodzicach i przodkach to szybkość i precyzja ruchu, wydolność tlenowa i wytrzymałość mięśni.
Pisząc bardziej przyjaznym językiem - pies o wrażliwej psychice (lękliwy, agresywny, niestabilny emocjonalnie, nadpobudliwy, zestresowany) w większości przypadków nie będzie w stanie sprostać głośnej i często nerwowej atmosferze zawodów i konkursów. Część z tych rzeczy możemy wyeliminować mozolnym szkoleniem i dobrze przeprowadzonym procesem socjalizacji, ale niekiedy z takimi zwierzętami po prostu stajemy w punkcie bez wyjścia a starty w zawodach będą dla nas obojga udręką. Psy z kiepską koordynacją ruchową również nie będą w stanie prawidłowo pokonywać przeszkód na torze co stanowi ryzyko urazów. Wytrzymałość mięśni i wydolność tlenowa jest niezbędna w procesie treningu. Bez tych cech my, jako przewodnicy będziemy mieli znacznie ograniczony czas treningowy i uszczuploną możliwość startów w zawodach. Prostym przykładem mogą być tutaj rasy brachycefaliczne (krótkopyskie), które mają ograniczoną wydolność tlenową przez nienaturalnie krótki pysk i cierpią często na zwężenie nozdrzy, zbyt długie podniebienie miękkie oraz niedrożność górnych dróg oddechowych. Z takim psem nie będziemy mogli startować w gorące dni, a trening będzie musiał być krótki i niezbyt intensywny. Również budowa ciała i proporcje mają tu ogromne znaczenie. Corgi czy jamnik z wiadomych przyczyn będą miały pewne ograniczenia w stosunku do długołapych borderów, malinois czy chociażby pudli. Temat budowy i odpowiedniego kątowania jest bardzo szeroki i zdarza się, że w jednym miocie psów z predyspozycjami do sportu mamy różne typy budowy szczeniąt i tylko wprawne oko hodowcy lub trenera jest w stanie określić, które ze szczeniąt rokuje lepiej.
Stąd też wybierając psa z myślą o jego przyszłej aktywności wybieramy nie tylko rasę, która jest w grupie tych "predysponowanych", rozsądnie jest szukać miotów po rodzicach z potwierdzoną użytkowością bądź sprawdzających się w danym sporcie. Należy tu nadmienić, że psy pochodzące z typowych, czystych linii show rzadko są w stanie sprostać wyzwaniom sportu na wysokim poziomie. Nie oznacza to, że nie możemy trenować agility z buldożkiem francuskim czy jamnikiem, ale musimy brać pod uwagę specyfikę niektórych ras i odpowiednio układać plan treningów oraz aktywności.

Plusy i minusy

Agility jako sport kynologiczny zostało stworzone w celu propagowania zdrowego stylu życia i aktywności z psem oraz pozytywnych metod szkolenia. Niewątpliwie taką spełnia rolę obecnie.
Plusy tego sportu to:
- psy w doskonałej kondycji, nie cierpiące na nudę, wyszkolone i chętnie współpracujące z człowiekiem
- sport odpowiedni dla wszystkich ras (jednak nie wszystkie będą mogły mieć taki sam plan treningowy)
- rozwijanie kreatywności i logicznego myślenia
- stworzenie niepowtarzalnej więzi i porozumienia z psem
- ciekawy sposób na spędzenie czasu
- wczesne wykrycie problemów zdrowotnych u psa
- nawiązanie kontaktów z ciekawymi ludźmi o podobnej pasji
Agility propaguje też:
- zdrowy styl życia i odpowiednio zbilansowaną dietę dla przewodnika i psa
- prewencje weterynaryjną i badanie psich sportowców
- regularną aktywność i przygotowanie do treningów
Minusy:
- ryzyko urazów i kontuzji
- spore wydatki związane z utrzymaniem psa sportowego, startami w zawodach i szkoleniami

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o profesjonalnym treningu agility, chcesz sprawdzić możliwości lub predyspozycje swojego psa albo po prostu potrzeba Wam dobrej zabawy i odskoczni od codzienności to zapraszamy do kontaktu.
Magdalena Karaszewska

"Jest twoim przyjacielem, partnerem, obrońcą - twoim Psem. Jesteś jego życiem, miłością, przewodnikiem. Będzie twój - wierny i oddany do ostatniego uderzenia serca.
Winien mu jesteś zasłużyć na to oddanie."

M. Siegal